آیا مشارکت در ساخت سود دارد؟

حتماً تا به الان آگهی‌های بسیاری برای مشارکت در ساخت دیده‌اید. چندسالی است که قرارداد مشارکت در ساخت با استقبال زیاد سازندگان و مالکان روبه‌رو شده است. به همین خاطر، این روزها یکی از رایج‌ترین سوالات در مورد قرارداد مشارکت در ساخت این است که « آیا قرارداد مشارکت در ساخت سودی دارد؟» یا « به عنوان سازنده یا مالک با انعقاد این قرارداد چه مزایایی برای من ایجاد می‌شود؟ » در این مطلب به این سوالات پاسخ دقیقی می‌ دهیم. اگر قصد دارید قرارداد مشارکت در ساخت ببندید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مزایای قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

حقیقت این است که قرارداد مشارکت در ساخت در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. سود مطلوبی که مالک و سازنده از این طریق به دست می آورند مهم‌ترین دلیل محبوبیت آن است. مخصوصاً در مورد املاک کلنگی و خانه هایی که در بافت فرسوده قرار دارند، بستن این قرارداد با پیمانکار ( سازنده ) برای طرفین بسیار سود آور است. مهم‌ترین مزایای قرارداد مشارکت در ساخت عبارتند از اینکه

  • شما به عنوان مالک از طریق انعقاد این قرارداد می‌توانید بدون صرف هزینه زیاد ملک را نوسازی کنید و حتی صاحب چند واحد ملک نوساز شوید. در نتیجه بهترین راه افزایش سرمایه برای مالکین خانه های قدیمی، قرارداد مشارکت در ساخت است.
  • طبیعتاً یک ملک قدیمی و کلنگی در برابر حوادث طبیعی مقاومت کم‌تری دارد. اما ساختمان های قدیمی که نوسازی شده،علاوه بر زیبایی بصری، مقاومت بهتری در برابر حوادث غیرمترقبه (مانند زلزله و…) پیدا می کنند. البته درمورد کیفیت ساخت باید با سازنده صحبت و توافق کنید.
  • ساختمان با توجه به سلیقه و استانداردهای روز زیبایی قابل توجهی پیدا می‌کند.
  • ارزش مالی ملک شما بسیار افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه هم برای سازنده و هم برای مالک، سود بسیاری به دنبال خواهد داشت.
  • حتماً می‌دانید نوسازی به صرف وقت و هزینه‌های زیادی نیاز دارد. با مشارکت در ساخت، شما به عنوان مالک از صرف هزینه های گزاف و دردسرهای اجرا رهایی پیدا می‌کنید و نه تنها در هزینه‌ها بلکه در وقت شما صرفه جویی می شود.
  • با نوسازی ملک، خدمات رفاهی ساختمان مانند آسانسور، پنجره های دوجداره، سیستم‌های گرمایشی ملک و … به روز می‌شود و مالک زندگی راحت تری نسبت به قبل خواهد داشت.
  • از طرفی در مصرف انرژی و هزینه تعمیرات ساختمانی صرفه جویی می شود. مسلما یک ساختمان قدیمی فرسوده هزینه تعمیرات بیشتری نسبت به یک واحد نوساز آپارتمانی دارد.
  • اما قابل انکار نیست که مهم‌ترین مزیت این قرارداد سودی است که در کوتاه‌مدت عاید طرفین می ‌شود. حالا که بامزایای این قرارداد آشنا شدیم، وقت آن رسیده که اصول حقوقی و عرفی را دربارۀ محاسبه سهم مالک و سازنده بشناسیم تا با خیال راحت‌تر برای مشارکت در ساخت‌وساز تصمیم بگیریم.

میزان سود مالک و سازنده چگونه محاسبه می‌شود؟

برای تعیین میزان سهم هر کدام از طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت، اصول رایجی وجود دارد. البته نوسانات بازار مسکن و تغییر قیمت‌ها، باعث می‌شود خیلی از افراد هنگام انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت با ابهام مواجه شوند. در هر حال، در حالت عادی، مبنای قیمت بر اساس وضعیت روز محاسبه می‌شود.

حالا با توجه به این اصل، اگر میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز در منطقه‌ای که قرار است مشارکت در ساخت آن‌جا انجام شود تا چهار میلیون و پانصد هزار تومان باشد، معمولاً تقسیم سود به صورت برابر یعنی 50-50 انجام می‌شود. در غیر این صورت اگر متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز در آن منطقه بین چهار میلیون و پانصد هزار تومان تا پنج میلیون و پانصد هزار تومان باشد، میزان سود تغییر کرده و سهم مالک زمین ۵۵ درصد و سهم سازنده ۴۵ درصد محاسبه می‌شود.

البته پیشنهاد می‌کنیم حتماً تمام مراحل ارزش‌گذاری ملک یا زمین، توسط کارشناسان زبده و رسمی انجام دهید. چون با توجه به نوسانات شدید قیمت در بازار املاک، ممکن است در هر بازه زمانی، قدرالسهم طرفین با تغییراتی نسبت به آن‌چه در این مطلب بیان شده، انجام شود.

سخن پایانی

بدون شک امروزه قرارداد مشارکت در ساخت، قرارداد سودمندی است که به مالکین خانه های قدیمی و کلنگی این امکان را می‌دهد که علاوه بر نوسازی محل زندگی خود و بهره‌مندی از خدمات رفاهی مدرن، سرمایه خویش را افزایش داده و از این طریق سود مطلوبی به دست آورند. اما این قرارداد ریسک‌های بی‌شماری دارد. به عنوان مثال کلاهبرداری در مشارکت در ساخت اتفاق نامطلوبی است که در مسیر مشارکت در ساخت برای برخی اتفاق می‌افتد.

عبدالرضا قشقایی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ESC را فشار دهید تا بسته شود